header_menu_icon

ANTALYA’DA KAR KALINLIĞI, 115 SANTİMETREYE ULAŞTI

Kentte 11 Ocak günü akşam saatlerinde başlayıp, Cuma gününe kadar süren kar yağışı, Toros Dağları’nın yüksek kesimlerindeki birçok noktayı beyaza bürüdü. Kentte yaşayanlar, Saklıkent, Feslikan, Tunç Dağı etekleri, Moryer gibi kar kalınlığı 1 metreyi aşan bölgelere akın etti. Yüzlerce kişi, beyaza bürünen dağlarda aileleri ile birlikte kar ve mangal keyfi yaptı. Doğa yürüyüş grupları ile off-road araç grupları da karlı dağlara çıktı.

Antalya’da Saklıkent başta olmak üzere Beydağları, son yağışlarda hem Türkiye hem Avrupa’da en fazla kar yağışı alan bölge oldu. Kar kalınlığı 115 santimetreye ulaşan Saklıkent’in Alpler’i bile geçtiği kaydedildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; kar kalınlığı açısından Saklıkent ile Rize-Çamlıhemşin Huser Yaylası 115 santimetre kar kalınlığı ile ilk sırada yer aldı. Meteoroloji’nin ölçüm istasyonlarının bulunmadığı Beydağları’ndaki Karçukuru, Tunç Dağı, Moryer, Söğütcuması, Sarıçınar gibi yaylalarda ise kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu.

12 yıldır Beydağları’nın karlı zirvelerinde ‘kar yürüyüşü’ yapan sportif doğa gruplarından Patika üyeleri, Moryer ve Sarıbelen bölgesinde 7 kilometre yürüdü. 25 kişilik grubun 1 metreyi bulan kar üzerindeki yürüyüşünü düzenleyen grup kurucusu Nusret Yakışıklı, Beydağları’nda kar yağışında bu yıl 1 ay gecikme yaşandığını belirtti. Kar kalınlığının alçak kesimlerde 1 metre, yükseklerde 1,5 metreyi bulduğunu aktardı.