Çaykur, kuru çay fiyatlarına ortalama yüzde 24 oranında zam yaptığını duyurdu. 2024 ürünü yaş çay alım fiyatına destekleme hariç yüzde 50, destekleme dahil yüzde 68 zam yapılmasının ardından kuru çay fiyatlarına ilk zam gerçekleşmiş oldu.

Yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderilirken, Çaykur'un en çok tüketilen iki çay markası olan Tiryaki ve Rize Turist de zamdan etkilendi.

Rize Turist Çayı

Eylül 2023'te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 152,81 TL iken, bugün şirketlere gönderilen yeni listede aynı çayın fiyatı 189,54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı yüzde 24 zamlandı.

Tiryaki Çayı

Benzer şekilde, 1 kilogramlık Tiryaki çayının Eylül 2023'te tavsiye edilen toptan satış fiyatı 149,68 TL iken, yeni listede bu fiyat 185,66 TL'ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı da yüzde 24 arttı.

Diğer Kategorilerdeki Zam Oranları

Çaykur'un tüm kategorilerindeki çaylara yapılan zamların çoğunluğu yüzde 24 seviyesinde kalırken, elekaltı, gurme ve hediyelik gibi spesifik çaylardaki zam oranları ise ortalamanın üzerine çıkarak yüzde 39-68 arasında değişti.

Çaykur, bayi alışlarında ortalama yüzde 22 olarak açıkladığı zam oranının, bayinin sahaya satışında ortalama yüzde 24 olduğunu bildirdi.

Gelecekte Yeni Zamlar Bekleniyor

Sektör paydaşları, yaş çay alım fiyatını destek primi dahil yüzde 68 artıran Çaykur'un, önümüzdeki dönemde kuru çay fiyatlarına kademeli olarak yeniden zam yapabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: bloomberg