Reklam

Burdur ve Bucak'ta Öğrencilere "Çölyak" Eğitimi

Burdur ve Bucak'ta Öğrencilere "Çölyak" Eğitimi
10 Mayıs 2022 - 19:00
Reklam
Reklam
Reklam
Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ve Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında Burdur Merkez ve Bucak'ta bulunan okullarda çocuklara "Çölyak Farkındalık Eğitimleri" düzenlendi.
Çölyak hastalığı hakkında verilen eğitimlerde öğrencilerin bu hastalığa karşı duyarlı olmaları ve çevresinde ailesinde bu hastalığa sahip olanlara nasıl davranılması konusunda bilgilendirilme yapıldı.

ÇÖLYAK NEDİR?
Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir  sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir protein neden olmaktadır.
Çölyak  hastalığı genetik bir hastalık olup yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir.
Bakanlığımızın Sağlık Bilgi Sistemlerinden elde edilen verilere göre 2019 yılı Mayıs ayı itibari ile ülkemizdeki Çölyak hasta sayısı 68123'dür. 
Hastalık bazı bireylerde yıllarca hiç belirti vermez veya çok hafif seyredebilir. Çölyak hastalığı olan çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda hastalığın belirtileri daha geniş bir yelpazeye yayılır. 
Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.
Çölyak hastaları için güvenli yiyecekler:
• Tüm sebzeler,
• Tüm meyveler,
• Tüm bakliyatlar,
• Tüm katkısız katı ve sıvı yağlar,
• Yumurta, bal, reçel, basit toz şeker, zeytin,
• Et, balık, tavuk, (Bu ürünler katkılı olmadıkları gibi daha önce unla kızartılmış bir yağda kızartılıp işleme tabi tutulmamalıdır.)
• Una batırılmamış konserve çeşitleri,
• Mısır, pirinç, patatesin hem kendileri hem de unları besin hazırlamada kullanılabilir. Ayrıca kestane unu, nohut unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu da kullanılabilir.
• Evde çekilmiş güvenli baharatlar. 

FACEBOOK YORUMLAR