Burdur Valiliği’nden yazılı açıklamada bulunarak son 10 gün gerçekleşen asayiş çalışmaları hakkında bilgi verildi.

İŞTE O YAZILI AÇIKLAMA

Güvenlik güçlerimiz tarafından kamu düzeninin sağlanması, vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte huzur ve güven ortamı içerisinde yaşamlarını sürdürebilmesi, öğrencilerimizin  zararlı alışkanlıklardan (sigara, alkol vb.) uzak tutulması amacıyla kararlı bir şekilde çalışmalar yürütülmektedir.

Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı motorize ve yaya ekipler tarafından umuma mahsus park/bahçeler, ana güzergâhlarda, piknik/mesire alanları ve okul çevrelerinde son (10) gün içerisinde kapsamlı uygulamalar yapılmıştır.

Emniyet ekipleri tarafından yapılan şok denetim ve kontroller esnasında;

5326 sayılı Kanunun 32. maddesi (Emre aykırı davranış, Açıkta alkol alımı) kapsamında (8) şahsa toplam 2.560 TL idari para cezası uygulanmış,
5326 sayılı Kanunun 35. maddesi (Sarhoşluk) kapsamında 3 şahsa toplam 459 TL idari para cezası yazılmış,

4207 sayılı Kanun kapsamında sigara içildiği tespit edilen (1) işyeri hakkında 6.000 TL idari para cezası ilgili kurumca uygulanacaktır.

Okul öğrencilerine sigara ve çakmak satışı yapıldığı tespit edilen (1) iş yeri (Market) hakkında “Sağlık için Tehlikeli Madde Temini” suçundan adli işlem ile 5326 sayılı Kanunun 32. maddesine istinaden (Çakmak Satışı) idari işlem uygulanmıştır.

Güvenlik güçlerimiz halkımızın huzur ve güvenliğine yönelik suçun önlenmesi, suçlularla mücadele ve özellikle okul güvenliği kapsamında çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.