Reklam

"BURDUR'DA DA ÇİĞ SÜT FİYATI ARTTIRILMALI"

 "BURDUR'DA DA ÇİĞ SÜT FİYATI ARTTIRILMALI"
30 Eylül 2022 - 16:43
Reklam
Reklam
Ulusal Süt Konseyi (USK), Gıda Komitesi’nin talimatıyla 15 Eylül’de çiğ süt referans fiyatını litresi 7.5 TL’de  sabit tutmuştu. USK’nın açıkladığı çiğ süt fiyatını üretici maliyetlerin altında buldu. Ancak Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başta olmak üzere, ülkenin bir çok yerinde serbest piyasada sütün litresi 8.5 TL olarak alıcı bulurken Balıkesir’de de bir firma soğutulmuş çiğ inek sütünün litresine 8.7 TL fiyat verdi.

Bu durum karşısında Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel de, Burdur’da faaliyet gösteren ulusal ve yerel sanayiciye çağrıda bulunarak Burdur’da da çiğ süt fiyatlarının acilen arttırılmasına dikkat çekerek tarımsal üretimin devamlılığını sağlamak adına gereken bütün adımların atılmasına vurgu yaptı.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Gıda Komitesi’nin talimatıyla Ulusal Süt Konseyi 15 Eylül’de çiğ süt referans fiyatını litresi 7.5 TL’de  sabit tutmuştu. Oysaki Eylül ayında ve öncesinde yanı başımızdaki Konya ilinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başta olmak üzere, ülkemizin bir çok yerinde serbest piyasada sütün litresi 8.5 TL olarak alıcı bulunmaktaydı. Dün ise Balıkesir ilinde gerçekleşen üreticiler adına yapılan ihaleyi Yörsan Firması soğutulmuş çiğ inek sütünün litresine 8.7 TL fiyat vererek kazanmıştır.

Tüketicinin kaliteli ürünü uyguna tedarik etmesi ortak arzumuzdur. USK’nın açıkladığı çiğ süt fiyatı da maliyetlerin altındadır. Süt üretiminin her geçen gün azaldığı günümüzde çiftçiyi üretimde tutmanın önemi daha da artmıştır.

Burdur’umuzun sütünü işleyen ulusal ve yerel sanayicilere çağrımız;

Üreticilere çiğ inek sütünü Güney Marmara’da, İç Anadolu’da pazarlanan fiyattan satın almalarıdır. Azalan süt verimleri, kesilen anaç sığırlar, üreticiler kadar süt sanayisine ve ülke ekonomisine zarar verecektir. Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu üretim, kalkınmanın temeli tarımsal üretimdir. Bu bilinçle acilen ilimizde çiğ süt fiyatları arttırılmalı, tarımsal üretimin devamlılığını sağlamak adına gereken bütün adımlar atılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

FACEBOOK YORUMLAR