Reklam

Buğdayda Geleceği Öngören Fiyat Açıklanmalı!

Buğdayda Geleceği Öngören Fiyat Açıklanmalı!
18 Mayıs 2022 - 17:12
Reklam
Reklam
Reklam
Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, merkeze bağlı köylerde arpa ve buğday ekimi yapılan tarlalarda incelemelerde bulundu. Tüm zorluklara rağmen üretimden kopmayan çiftçilerin, hasat öncesinde 2022 ürün alım fiyatlarının açıklanması beklentisi içerisinde olduklarını belirten Gündüzalp, “Girdi maliyetlerinden dolayı 1kg buğdayın üretim maliyeti, yaklaşık 6 lira civarında.  Buna göre buğday alım fiyatı en az 7 lira olmalı ki, üretici emeğinin karşılığını alabilsin, önümüzdeki yıl tarlasını tekrar ekebilsin” dedi. 
Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, hububat tarlalarında incelemelerde bulundu. Buğday ve arpa üretiminin geçen yıla oranla biraz daha iyi olduğunu aktaran Gündüzalp, “Geçen yıl kuraklık nedeniyle hububat üretiminde ciddi düşüş yaşandı. Yağış miktarı ise geçen yıla oranla yüzde 15 ila 20 arttı. Ancak, yağışa en çok ihtiyaç duyduğumuz Nisan ayında gerekli yağış olmadı. Bu nedenle kuraklığın etkileri hala devam etmektedir” şeklinde konuştu. 
Nisan yağmurları haricinde, çiftçinin kullandığı gübre miktarında yaklaşık yüzde 40’lara varan bir oranda düşüş olduğunun altını çizen Gündüzalp, “Yüksek girdi fiyatları nedeniyle tarlasına gübre atamayan, ekim alanını daraltan çiftçilerimiz var. Bu saydıklarımın, hububat üretimine elbette etkisi olacak. Şuanda 1 kg buğdayın üretim maliyeti 6 lira civarında. Çiftçimiz, üretim maliyetlerini dikkate alan, geleceği öngören, ithal buğdaya ve arpaya verilen fiyatın üzerinde, tüketicinin alım durumunu gözeten, üretimi teşvik edici bir fiyatın açıklanmasını istiyor. Bu söylediklerimiz dikkate alınmazsa, geçtiğimiz yıl yapılan hatalar tekrarlanmış olur. ” ifadelerini kullandı.  
 

FACEBOOK YORUMLAR