ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi ) üretim alanlarının kayıt altına alınması, tarımsal envanterin oluşturulması amacıyla her yıl üretici beyanını esas almaktadır.

Ülkemizde bu sistemin işleyip kayıtların oluşturulmasını teşvik edici  tarımsal desteklemeler verilmektedir.

Tarımla uğraşan çiftçimizin  % 75'i emekli, orta yaş üzeri ve bir vesileyle emekliliğe hak kazanmış vatandaşlarımızdır.
ÇKS'ye kayıtlı çiftçilerimizin büyük bir bölümü emeklidir.

Bu yıl devletimiz 7464 sayılı kanunla çalışmayan emeklilere 5 bin tl'lik ikramiye verecektir. Emekli olup ÇKS'ye kayıtlı çiftçilerimiz bu yıl ki ikramiyeden yararlanamayacaktır.

ÇKS'ye kayıtlı bir çok çiftçimizin aldığı tarımsal destekleme toplamı 5 bin TL'nin altındadır.

Burdur ilimizde hâlen tarımsal üretim alanlarının % 40 üzeri alanlar ÇKS'ye kayıtlı değildir. Bu durum karşısında zaten büyük bir bölümü kayıt altına alınamayan tarımsal üretim alanlarının kayıtlı olanları da devre dışı kalacaktır.

Tarımsal planlamamızın sekteye uğramaması ve ÇKS'ye kayıtlı emekli çiftçilerimizin mağdur olmaması için alınan karar tekrar gözden geçirilmelidir.

Yazın sıcağında kışın ayazında bu ülkenin toprağını nakış nakış işleyerek, hayvanını besleyerek, insanımızın karnını doyurmayı ömür boyu kendine meslek edinmiş, ÇKS’ye kayıtlı emekli çiftçilerimiz 5 bin lira emeklilik ikramiyesinden mahrum edilmemelidir.
Emekli çiftçilerimiz başta olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira ödeme yapılabilmesi için yetkililere çağrı da bulunuyoruz.