Bu üniversite elektriğe para vermiyor, üzerine para alıyor

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ); Kestel Yerleşkesi’nde kurulan GES Projesi sayesinde mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki enerji tüketimlerinin tamamını GES’ten karşıladı. ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, "GES Projesi hayata geçmeden önce aylık 3 milyon Lira elektrik faturası ödüyorduk. Proje sayesinde son 4 ayda hiç fatura ödemezken yaklaşık aylık 950 bin TL ayrıca gelir elde ettik" dedi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), yaptığı sürdürülebilirlik projeleri ve bilimsel çalışmalarla ülke çapında örnek gösterilirken bu projelerin de meyvelerini toplamaya başladı. Türkiye’de Kamuda Performans Sözleşmesi dolayısıyla yapıldığından bir ilk olan ALKÜ GES Projesi’nde, 7 Mart’ta ilk enerji verilmesinin ardından 4 aylık dönemde enerji ihtiyacının tamamı GES’ten sağlandı. ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, projenin detaylarını ve üniversiteye olan büyük katkısını anlattı.

"Elektrik faturası ödemiyoruz"

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, ALKÜ GES Projesi verimi sayesinde hem ülkenin hem de üniversitenin ekonomisine büyük katkı sağlandıklarını söyledi. Üniversite olarak Türkiye’ye örnek olmanın gururunu yaşadıklarının altını çizen Rektör Türkdoğan, “Mart ayı itibariyle ALKÜ GES projemiz enerji üretimine başladı. GES Projemizde Santralimiz haziran ayı ile birlikte yaklaşık 1 MWh gücünde elektrik üretimi gerçekleştirdi. Üretilen bu enerjimizin yüzde 70’i ile üniversitemizin enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Kalan yüzde 30 oranındaki enerjiyi de dağıtım sistemine satıyoruz. Bu şekilde 950 bin lira kâr elde etmekle birlikte haziran ayı ödemesinin de hesabımıza 450 bin lira civarında yatmasını bekliyoruz. Üniversitemiz daha öncesinde 3 milyon lira civarında elektrik faturası ödüyordu. Şimdi biz bu faturayı ödemiyoruz ve ayda 300-320 bin lira civarında gelir elde ediyoruz. Kestel Yerleşkesindeki binaların çatıları ve otoparklarına kurulan 13 futbol sahası büyüklüğündeki projemiz, aktif olarak çalışıyor. Yasal çerçeveler içinde GES Projemizi büyütmeyi düşünüyoruz. Bunun yanında sıfır atık projelerimiz devam ediyor. Bu projelerimiz sayesinde üniversiteler arasında öne çıkmayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: İHA