Reklam

BU İŞ SINAVLA OLMAZ GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN

BU İŞ SINAVLA OLMAZ GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN
16 Eylül 2022 - 16:40
Reklam
Reklam
Reklam
Kanal 15 ekranlarında yayınlanan “Burdur’un Nabzı” programı geçtiğimiz akşam canlı yayınla izleyiciyle buluştu. Moderatör Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu Burdur’un Nabzı” programının bu haftaki konuğu Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın’dı.

“Burdur’un Nabzı” programında bu hafta 2022-2023 eğitim öğretim yılı, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitime dair birçok konu değerlendirildi. Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın, eğitimde yaşanan sorunları, çözüm önerilerini ve taleplerini canlı yayında kamuoyu ile paylaştı.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın özellikle gündemde yer alan öğretmen meslek kanuna ilişkin açıklamalarda bulundu.Öğretmenlerin hiçbir zaman sınavdan korkmadığını bu işin sınavla olmayacağını sendika olarak bu konu hakkında dava açtıklarını sayın bakanın yeni meclis çalışma döneminde bu sınavın kaldırıldığını duymak istiyoruz.Ama en önemlisi meslek kanunu çıkarken bu meslekteki arkadaşlar gerekli tepkiyi göstermediklerini söyledi.

Ayrıca yeni eğitim öğretim yılı başlangıcında okullardaki deprem güçlendirme çalışmalarınıda değerlendiren Akın zamanlamanın çok yanlış olduğunu koca yaz geçip sanki okulların açılmasını bekler gibi çalışmalar başladı bu çalışmalar pandemi dönemindede yapılabilirdi çoğu öğrenci madur olmaz dedi.

“Türkiye’de sendikaların amacı her şeyden önce gönüllülük esasına dayalı olması. Eğitim camiasının problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla sendikalılaşma faaliyetleri var. Aynı zamanda eğitim sistemiyle, ülkemizin sorunlarıyla alakalı, önümüzdeki sorunların ortadan kaldırılmasıyla alakalı fikirlerimizi de buradan beyan ediyoruz.

1 milyonun üzerinde bir eğitim ordusu var. Sendikalar olarak eğitimin tıkanan problemlerini, sorunlarını aşmak için yoğun mücadeledeyiz. Sürekli alanlardayız. Her gün il, ilçe ve köylerimizdeki okullarımızı ziyaret ediyoruz.  

Öncelikli problemimiz ülkemizin milli ve manevi konularda kanatlandırmak. Daha sonra da ekonomik sıkıntıların ortadan kaldırılması lazım. Kırtasiye masrafları, okul formaları yüksek maliyetlerde. Bir toplumun güçlü olması için sendikaların güçlü olması gerekiyor.
Değerlerimizi, devlet adamlarını, kültür sanatta yetiştirdiğimiz üstadları okullarda anlatmamız lazım. Öncelikli olarak kendimizden başlamamız lazım. Hep kurtarıcı olarak biz başkalarını beklemişiz. Yüce Türk  Devleti dünyadaki birçok devlete ders verecek nitelikte olan bir devlettir. Kaç bin yıllık tecrübesi olan bir devlettir. Önce kendi değerlerimizden başlayacağız.

Milli eğitimin amacı olan milli kavramını çocuklarımıza vermek, aşılamak lazım. Önce ülke, vatan sevilecek. Biz kendi değerlerimizle ayakta kalabilmeliyiz diye düşünüyorum.  
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içerisinde sözleşmeli, ücretli öğretmenlik ibaresinin olmaması gerekiyordu. Öğretmenlik mesleğinde kadrolu, ücretli, sözleşmeli, uzman öğretmen çeşitliliği olmaması lazım.

Yayında ve yapımda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 2022-2023 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR