Reklam

Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın!

Eğirdir Gölü'nde görülmemiş kirlilik: Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın

  • Reklam
Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın!
13 Eylül 2021 - 10:02
Reklam
Reklam
Reklam

Eğirdir Gölü içine lağım borularından biri patladı, göl yüzeyi atıkla doldu. Kirliliğin bugüne kadar görülmemiş seviyede olduğunu belirten Bilim Danışmanı Erol Kesici, "Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın" dedi.

‘SEBEBİ İNSAN’

Eğirdir ilçesindeki evlerin çeşmelerinden gelen suyun kokusu ve zaman zaman değişen renginin de herkesçe fark edildiğini söyleyen Dr. Kesici “Bırakın içme suyu olarak kullanmayı, parmağınızı dahi suya sokmayın” diyerek uyardı.

Eğirdir Gölü’nün son yıllarda alg patlamasıyla da karşı karşıya kaldığını hatırlatan Dr. Kesici, göldeki su seviyesinin azalmasının ve aşırı kirliliğin sebebinin küresel ısınma olmadığını aktardı. Dr. Kesici, “Ne doğa olayıdır ne de doğaldır, sebebi insandır. Eğirdir ve birçok doğal su alanlarının, göletlerdeki su seviyesinin azalması ve kirlilik nedeniyle su kısıtlamaları başlamış durumda. Gölün dalgalı olduğu dönemlerde suyunun yeşile boyanması nedeniyle pompalardan su çekilemiyor. Çeşmelerden akan sular da gerek rengi gerekse su kalitesi bakımından içme-kullanmaya uygun değildir” dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce sızıntı iddiasına ilişkin inceleme başlatıldığı bildirildi.

FACEBOOK YORUMLAR

  • Reklam