Reklam

BAŞKAN ÖZEL DUYURDU "2023 YILI ÇKS BAŞVURUSU 31 ARALIK'TA SONA ERECEK"

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal ÖZEL 2023 yılı ÇKS başvuruları hakkında açıklamada bulundu.

BAŞKAN ÖZEL DUYURDU "2023 YILI ÇKS BAŞVURUSU 31 ARALIK'TA SONA ERECEK"
14 Aralık 2022 - 13:32 - Güncelleme: 14 Aralık 2022 - 13:56
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal ÖZEL yaptığı açıklamada "2023 YILI ÇKS DUYURUSU HAKKINDA 2023 yılı ÇKS başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir.

Üreticilerimizin destek alabilmeleri için Ziraat Odamıza gelerek üyeliklerinin aktif olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Aktif durumda olan üyelerimizin ÇKS dosyasını yaptırarak üretime devam ettiklerini beyan etmeleri halinde desteklerden faydalanabilecektirler. Ürün beyanında bulunmayan çiftçilerimizin üyelikleri pasif duruma düşmüş olup bunlar İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmiştir.

Desteklerden yararlanmak, tarım sigortası yaptırmak (TARSİM), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) imkanlarından yaralanmak ve düşük faizli kredi kullanabilmek için de Ziraat Odalarına aktif üyeliğin olması ve ÇKS kaydının yapılması önem arz etmektedir.

Ayrıca ürün beyanında bulunmayan çiftçilerin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre ve yem bitkileri fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir.

Doğal afetlerde oluşan zararlarda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için 31 Aralık 2022 Cumartesi gününe kadar E-devlet üzerinden başvurularını şahsi olarak yapabilecekleri gibi 30 Aralık 2022 Cuma günü mesai saatleri içerisinde bağlı oldukları Ziraat Odalarına ya da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek de başvurularını personeller aracılığı ile yapabilirler.

Son haftalarda yaşanabilecek yoğunluğu ve sistemsel arızaların da yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak üreticilerin kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda vardır.

Çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 2023 yılı ÇKS kayıtlarını bir an önce yaptırmalarını rica ederiz." ifadelerini kullandı.


 

FACEBOOK YORUMLAR