Reklam

BAŞKAN METİN SİPAHİ: "ESNAF NEFES ALMALI"

BAŞKAN METİN SİPAHİ: "ESNAF NEFES ALMALI"
23 Ağustos 2022 - 21:42
Reklam
Reklam
Reklam
Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirterek, “Esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart” dedi.

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren BESOB Başkanı Sipahi yazılı açıklama yaparak, devletin düzenleme yapmasını istedi.

 Sipahi’nin açıklaması şöyle:

“ESNAF NEFES KREDİSİ İSTİYOR: Esnaf ve zanaatkâr pandemi sürecinde zorlandı. Devletin çeşitli destekleriyle birlikte biraz rahatlama oldu ama takdir edersiniz ki 2 yıl çok uzun bir süreç. Yapılan desteklerin bir kısmı ödenecek, bir kısmı hibeydi. İş yeri kiraları başta olmak üzere birikti. Elektrik, doğal gaz gibi gizli maliyetleri çok arttı. Vergi borçları, elektrik, doğal faturaları birikti. Esnaf ‘Bir nefes kredisiyle ancak bu süreyi aşarız’ diyor.

REKABETÇİ PİYASADA ESNAF VE ZANAATKARIN EN ÖNEMLİ SIKINTISI BİRİKEN BORÇLARI: Bununla birlikte devletin alacaklarını tahsil etmesinde de kolaylık sağlanmış olur. Geçtiğimiz süre içerisinde devlet önemli bir miktarda yapılandırmalardan alacaklarının tahsil etti.

NEFES KREDİSİYLE RAHATLAMA SAĞLANMASININ GEREKLİLİĞİ ARTIK AŞİKAR: Esnaf da biraz rahat etti. Rekabetçi piyasada esnaf ve zanaatkarın en önemli sıkıntısı biriken borçları. Bunların ödenmesinde kolaylık sağlanmalı. Esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Mevcut durumda esnaf zaten borçlarını ödeyemiyor. Devlet tahsilatı yapamıyor. Ülkemizde şu anda böyle bir nefes kredisiyle rahatlama sağlanmasının gerekliliği artık aşikar.

ESNAFIN RAHAT BİR NEFES ALINMASI İÇİN YENİDEN BİR YAPILANDIRMA ŞART: Sadece devlet ve kamu bankaları değil, özel bankalarda, esnaf ve zanaatkarı destek olmalı. Sicil için sil baştan yeniden bir düzelme yapılması lazım. Böyle bir uygulamayla devletin geliri ve tahsil edeceği paraların miktarı artar. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan düzenlemeyle ödenen rakamlar milyonlarla ifade ediliyordu. Bu süreçte de daha insan borcunu ödemek istiyor ama imkansızlıklar nedeniyle borçlarını ödeyemiyor. Esnafın rahat bir nefes alınması için yeniden bir yapılandırmanın şart olduğunu ifade etmek istiyorum.”

FACEBOOK YORUMLAR