Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kanal 15 ekranlarında yayınlanan Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu Burdur’un Nabzı programının canlı yayın konuğu oldu. 

Burdur Belediyesi Nermin Hanım Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde çekimleri yapılan Burdur’un Nabzı programında Başkan Ercengiz, Gazeteci Bilal Karasakal ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in sorularını yanıtladı. Programda Başkan Ercengiz, neden aday olduğunu, Burdur Belediyesi’nin 10 yıllık çalışmalarını ve önümüzdeki 5 yıl boyunca da yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Burdur Belediyesinin şirketler hariç 49 milyon 760 bin TL borcuyla devraldıklarını ifade eden Başkan Ercengiz, “Bunun karşılığına baktığınızda o günün şartlarında 23 milyon Dolar borç. Bu para Burdur Belediyesinin hizmetlerinde kullanıldı kimse de evine götürmedi. Doğru kullanıldı yanlış kullanıldı bunlar çok geride kaldı. Tartışacak değilim ama ortada bir realite var. 23 Milyon Dolar ile belediyeyi devraldık. Yani Burdur Belediyesi'nin gerçekleşen bütçesinin bir yıllık bütçesinin bir buçuk katı.

ali orkun ercengiz

Yani siz bir buçuk yıl boyunca işçiye maaş dağıtmadan, sokağı süpürmeden, arabaya mazot koymadan bir metrekare asfalt dökmeden 1.5 sene belediyenin parasını biriktirseniz ancak bu parayı toplayabilirsiniz. Başladığımız günden itibaren bir yandan borç ödedik. 1. dönemimizde aslında vatandaşımızın gözle göreceği temel ihtiyaçları karşıladık. Burdur Belediyesi olarak üretim yapacağımız Sultan Deresi Hizmet Kampüsünü yaptık, dolayısıyla üretimden, işten değil dişten arttırabilmek için bir tasarruf modeli benimsedik.

Ne yaptık çöp kamyonları satın aldık. Ne yaptık gittik Cumhuriyet Yaşam Merkezini yaptık. Bunlar vatandaşımızın gözünün önündeydi. Gazi Caddesi dışında düzgün bir kaldırım yoktu. El Sanatları Merkezi yaptık.

Atatürk Caddesi'nde eski halini hatırlayın Atatürk Caddesi'nde eski halinde doğalgaz çalışmalarından sonra yamalanmış kaldırımlar vardı. Yani bu görüntü kentin merkezine yapışmıyordu. Aydınlatma elemanları ile başladık. Şehri daha görünür kıldık ama bu arada da söz verdiğimiz projelerin temelini attık. Atık Su Arıtma projesi için Avrupa Yatırım Bankasından 2016 yılında bir kredi kullandık. Kredimiz onaylandıktan sonra projelendirme çalışmaları, maliyet hesapları, ihale süreçleri derken 3 yıl geçti. 2019 yılında seçimin ardından bu projelerimiz için kazma vurma süreci gelmişti. Bu arada da çöpü hallettik. Belediyeler Birliği Başkanlığı dönemimizde çöpü Katı Atık Bertaraf Tesisine dönüştürdük.

Arkasından Tıbbi Atık Bertaraf, Hayvansal Atık Bertaraf yani bir entegre tesise dönüştürdük ki orayı şu anda 4.000 konutun enerjisini sağlıyor. Bunlar çözülmesi gereken sorunlardı.” dedi.

Whatsapp Image 2024 02 26 At 12.49.50

İçme suyu yatırımı!

İçme suyu hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Ercengiz, “Ben kendimi bildim bileli Burdur’un suyu sertti. Bu suyun da yumuşatılması gerekiyordu. 12 kilometre ishale hattı yenilendi. 10 bin metreküplük yeni bir depo, 5 bin metreküplük yeni bir depo daha ve 1500 metreküplük bir depo daha ve yeni sondajlarla Devlet Su İşlerine borçlandığımız içme suyu hamlesi yaptık. Biz bu çalışmaları yapmasaydık geçtiğimiz yıllarda su sıkıntısı Burdur’da çok daha fazla olacaktı. Bu arada da Toplu Konut İdaresiyle masaya oturduk. Bozkurt Mahallesinde 328 hak sahibini ikna etme görevi bize düştü.

Oturduk konuştuk Burdur Belediyesine ait olan 9.500 metrekare araziyi vatandaş lehine vermeyi taahhüt ederek 55 metrekare olan konutları 70 metrekareye çıkmasını sağlayarak bu projenin başlamasına vesile olduk. Biz zaten 2014'te bir kalemden 656 konut artı 44 tane ticari konut parasını borçlanarak devraldık.  Geldiğimiz süreçte ne oldu İçme Suyu Arıtma Yumuşatma tesisi devreye girdi. 1 aydır şebekeye su veriyoruz. Şimdi vatandaşımız suyun sertliğinin düşmeye başladığını artık fark ediyor.

Diğer taraftan tam istediğimiz yerde değil ama tam kapasite çalıştıracağız. Diğer taraftan Atık Su Arıtma Tesisimiz öyle bir modernize ettik ki kojenerasyon ünitesini ilave ettik. Yani atıktan enerji üreten bir tesis yaptık. Türkiye’de 5 tesisten bir tanesi. 50 kilometrenin üzerinde yağmur suyu drenaj hattı yaptık. Bunların hepsi 2. dönemimizdeki projelerimiz. Bunların hepsi yer altında kaldı. 30 yıllık bir hayal gerçekleşti.

Burdur Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nı onca engele rağmen yeniledik. Bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum. Her gün vatandaşımızı yapılan tesislerimizi gezdiriyoruz. Ben Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlarımızda bu geziye davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler bu gezi çok faydalı olacaktır.

Yaptığımız bu çalışmalardan haberdar değiller. Burdur Belediyesine aktarılan her türlü kamu kaynağının nereye harcandığının görülebilmesi açısından bu gezi çok faydalı olacaktır.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 02 26 At 12.49.50 (1)

Neden 3. Dönem?

Neden 3. döneme aday olduğunu da açıklayan Başkan Ercengiz, şunları söyledi: “Neden 3 dönem? Şimdi 1 dönem ciddi bir borç tablosu ve Burdur’un acil ihtiyaçlarının tamamlanması, 2 dönem önemli altyapı yatırımlarını tamamladık. Şimdi en verimli olduğum dönem. 10 yıllık bir belediyecilik tecrübesini biriktirmişim. 10 yıldır Burdur Belediyesi'nde aksayan yanları olsa da iyi bir kadro kurduk. Artık birbirimizin gözünde baktığımız zaman ne istediğimizi bilebiliyoruz. Diğer taraftan bir mali disiplini oluşturmuşuz.

Önümüzdeki 5 yıl için bütün planlamalarımızı yapmışız. Enflasyon artışları da başta olmak üzere bütün öngörülerimizi oluşturmuşuz. Hiçbir siyasetçinin kolay kolay söyleyemeyeceği bir cümleyi kurarak 3. dönem dedik. Son kez aday oldum. Belediyecilik işine girdikten sonra şunu da öğrendim. Belediyenin projesi bitmez. Yani 3 değil 13 dönem yapsanız 14 döneme mutlaka yeni projeleriniz olur. Ancak bunu da bir meslek olarak görmeyen biriyim.

Bu görevi Allah nasip eder 3. dönemi de vizyon projelerimizle tamamlayacağız. Mutlaka bu projelerimizi Burdur’umuza kazandırmam gerekiyor. Bir kent meydanı sözümüz vardı kazandırdık. Yeni bir hizmet binası sözümüz var bunu kazandıracağız. Spor salonunu yaptık bitirdik. Semt pazarlarını yapmaya devam ediyoruz. Kreşler açmaya devam ediyoruz. Burdur’a vizyon getirdik.

Yeni bir imar revizyon planıyla en büyük sorunlarımızdan bir tanesi olan ulaşım sorunlarının giderilmesi yönünde önemli bir adım atacağız. İmar alanlarının oluşmasının önüne açarak kentin sadece 2 km²'lik sıkışmış o alandan çıkıp yeni yaşam merkezleri oluşturmasının önünü açacağız.

10 yıldır her anket sorduğunuzda ankette sorduğunuzda en çok neyi istiyorsunuz dediğimizde Burdur'da bir AVM yok diyen vatandaşa bir AVM ve eğlence merkezi yaparak gideceğiz buradan. Bunları sözünü verdik İnşallah ömrümüz varsa vatandaşımız bize teveccüh gösterirse en başında da söylediğim gibi 10 yıllık bir deneyimle bu projelerimizi Burdur’a kazandıracağız Yine bize eski tanıdığı bildiği gibi en çok halkına hesap veren bir Belediye Başkanı olarak görevimize devam etmek istiyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ