Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli bayram ikramiyelerinin artırılacağına dair önemli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız" şeklinde konuştu.

 Emeklilere bayram ikramiyeleri...

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere 2 bayram ikramiyesi ödeniyor. Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, bayram ikramiyelerinin bin 100 liradan 2 bin liraya yükseltildiği belirtilmişti. Böylelikle emeklilere geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı.

 Emeklilere bayram ikramiyeleri...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapacağı çalışma sonrasında 2024 emekli bayram ikramiyesinde yeni ücretin belli olacağı belirtiliyor.

bayram ikramiyesi

Bakan Işıkhan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • İstihdam sayımızı tekrar 914 bin seviyesine getirdik. 110 bin vatandaşımıza 990 milyon lira ödeme yapıldı.
  • Prim tahsilatı önemli bir noktada duruyor. Ancak kaybettiğimiz insanları geri döndüremiyoruz. Prim tahsilatı elbette önemli ama ekonominin bütün boyutlarının tekrar canlandırılmasına önem verdik.
  • Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız.
  • 950 bin EYT'li tekrar çalışma hayatına döndü.
  • 2024'ün sonunda emekli sayısının 16 milyon 400 bin olması bekleniyor.
  • Bu gelişmelerin ardından, emeklilerin bayram ikramiyelerinde yapılacak artışın detayları ve miktarı, Bakanlık tarafından ilerleyen süreçte açıklanacaktır.

Kaynak: Evrim Tuna Şahin