Asgari ücrete yüzde 49 zam geldi. Emekli maaşlarına da benzer oranda zam gelmesi bekleniyor. Kulislerde asgari ücret zammı için açıklanacak rakama benzer bir zam oranında emekliye de zam yapılacağı konuşuluyor. Peki emekli maaşlarına zam ne kadar olacak? İşte emekli maaşları için öne çıkan zam oranı...

Yılın son gününe yaklaşılırken milyonlar maaşlara yapılacak zam oranını merak ediyor. Ankara'da bugün bütün gün boyunca asgari ücret zammı trafiği yaşanırken, dakikalar içinde 2024 asgari ücret zam kararı açıklandı. Yeni alınan karara göre asgari ücret 2024 yılı için 17 bin 2 lira oldu. Asgari ücretin belli olmasının ardından emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da merak edilmeye başlandı. Milyonlarca emekli 2024 maaşlarına yapılacak zam oranı için asgari ücretteki artışı da yakından takip etmişti.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM İÇİN KRİTİK TARİH 3 OCAK

3 Ocak'ta açıkanacak Aralık ayı enflasyon rakamın ardından, memur ve emeklilere yapılacak zam oranının da netleşmesi bekleniyor.

ZAM ORANI ARTABİLİR

Yeni yılın ilk günlerinde açıklanacak verilere ilaven emekli maaşlarında belli bir düzeltme yapılması da gündemde.

EMEKLİLERİN GÖZÜ KULAĞI ZAM ORANINDA

Ankara kulislerine yansıyan son bilgilere göre asgari ücret zam oranının yüzde 49 olarak açıklanmasının ardından benzer oranda emekli maaşlarına da yeni yılda zam yapılacak.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM ORANI YÜZDE 50'YE YUVARLANABİLİR

Hem Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem hem de SGK uzmanı Mert Nayır, emeklilerin de zamlarının yüzde 47-48 oranında olacağını bunun yüzde 50 oranına yuvarlanacağını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ