Enflasyonun ilk iki ayda beklentilerin üzerinde açıklanmasıyla birlikte, asgari ücrete zam tartışmaları tekrar gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın geçen yıl yaptığı açıklamada, 2024 yılında asgari ücrete tek bir zam yapılacağını duyurmuştu.

Ancak, Türkiye'de ocak ayında yüzde 6.7, şubat ayında yüzde 4.53 olarak açıklanan aylık enflasyon oranlarıyla birlikte, yılın ilk iki ayında asgari ücret yüzde 11,533 oranında eridi. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak açıklamasıyla birlikte, pek çok kalemde yaşanan fiyat artışları, emekli maaşlarına seyyanen zam iddialarının yanı sıra, asgari ücretlilere bir ara zam yapılacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

Memurzam Gqid Cover

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, "Haziran sonu temmuz başı itibarıyla da emeklilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımızla ilgili daha iyileştirici, alım gücünü arttırıcı değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasını yaptı.

Akbaşoğlu, Meclis'in nisan ayının ortalarında çalışmalarına başlamasının beklendiğini belirterek, bu tarihten itibaren konuları müzakere edeceklerini ve haziran sonu temmuz başında emekliler dahil tüm çalışanlar için alım gücünü artırıcı düzenlemeleri kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

2024 Asgari Ücret Zammı İçin Rekor Beklenti

AK Partili Akbaşoğlu'nun açıklamalarına dikkat çeken Ekonomi gazetesinden Hüseyin Gökçe, kulis bilgilerini paylaştığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Hatırlanacağı üzere 2022 yılında olduğu gibi 2023'te de asgari ücrete iki kez zam yapıldı. Hatta yıl sonundaki zam görece yüksek tutularak 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükseltildi. Ancak işçiler, yeni asgari ücretten iki maaş aldıkları dönemde yani ilk iki ayın sonunda ücretin yüzde 11.53'ü enflasyon karşısında eridi.

2024 Asgari Ücret Bombası! İşçileri Sevindirecek Rakamlar Ortaya Çıktı!

Yılın ilk yarısı boyunca da bu artış eğiliminin sürmesi bekleniyor. Her ne kadar mevzuatta asgari ücretin yılda bir kez belirleneceği yazsa da, Türkiye Nisan-Mayıs aylarından itibaren asgari ücrette ikinci artış meselesini konuşmaya başlayacak."

Kaynak: gazeteduvar