Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) 2024 yılı sekizinci olağan toplantısı, Prof. Dr. Naci Görür'ün deprem uyarısıyla adeta gerilim dolu bir atmosfere büründü. Görür, Antalya'nın da deprem riski altında olduğunu belirterek tedbir almaya çağırdı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin fay hatları üzerinde yer alan bir ülke olduğunu ve bu nedenle depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Antalya'nın deprem riski altında olmadığına dair yaygın bir inanış olduğunu belirten Görür, bu düşüncenin yanlış olduğunu ve kentin deprem kuşağında yer aldığını kaydetti.

İşte Naci Görür'ün açıklaması:

Ansiad 2024 Yili Sekizinci Olagan Toplantisi Gerceklestirildi

Antalya’yı depremde etkileyebilecek 3 fay zonu vardır. Birincisi Fethiye-Burdur fay zonudur. Bu fay 100 kilometrelik alana zarar verebilir. İkincisi Beyşehir fay zonudur. Antalya’ya 50-60 kilometre uzaklıktadır. Üçüncüsü Helen-Kıbrıs fay zonudur. Bu fay zonu dünyanın en büyük depremlerini üreten zondur. Bunun için deprem dirençli Antalya yapmamız gerekir. Sakın ‘Bizim burda fay yok’ diye düşünmeyin. Bu ülkeyi depreme hazırlamak zorundayız. Hangi ilde olursa olsun bir insanımızın burnu kanarsa bu durum hepimizin sorumluluğundadır. Biz vatandaş olarak ülkemize sahip çıkmak zorundayız.