Afyonkarahisar'da bir ilkokulda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için hazırlanan gösteride, dikkat eksikliği olduğu gerekçesiyle bir öğrenci gösteri grubundan çıkarılarak köşede ayrı tutuldu.

Olay, kent merkezindeki Atatürk İlkokulunda yaşandı. Geçtiğimiz hafta sonu kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ilkokul 4/İ sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan gösteride, sınıf öğretmeni Ş.Ş., öncülüğünde 24 kişilik sınıf tarafından gösteri hazırlandı. Çocuklar üzerinde Atatürk fotoğrafı ve Türk bayraklarının oldukları tişörtler ile sahneye çıktı.

Gösterinin başlayacağı anda ise sınıf öğretmeni Ş.Ş., dikkat eksikliği (disleksi) olduğu ve hareketleri yapamadığını öne sürdüğü M.E.T.'yi gruptan ayırıp merdiven girişindeki kısma götürdü. Daha sonra çalan müzik eşliğinde sınıf gösterisini sundu.

Bu sırada adeta ötekileştirilerek sınıftan ayrılan M.E.T., ise ellerini önüne bağlayıp, üzgün bakışlarla gösteri sunup katılımcıların alkışladığı arkadaşlarını izlemekle yetindi.

Gösteri sonrası M.E.T.'nin annesi A.T., durumu fark edince öğretmenin yanına gitti ve neden böyle davrandığını sordu. Öğretmen Ş.Ş. ise "ilgisiz anne ve babanın çocuğu, sizin çocuğunuz disleksi" diyerek yanıt verdi.

Anne A.T., yaşanan bu duruma büyük tepki gösterdi ve konuyla ilgili okul yönetimi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayetçi olacağını ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme başlattı

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetçi ise olayın kendilerine intikal ettiğini, okul müdürü ile görüştüklerini ve olay ile ilgili inceleme başlattıklarını ifade etti.