Dr. Bozyurt, kamuoyunda son günlerde sıklıkla gündeme gelen "kış mevsimi kurak mı geçecek yoksa yağışlı mı?" tartışmalarına ilişkin bilimsel veriler ışığında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında yurt geneli için yağışlı hava müjdesi veren Dr. Bozyurt, şunları kaydetti:

"El Nino yıllarında içinde bulunduğumuz coğrafya bol yağış alıyor. Yani kurak geçmiyor kış mevsimleri. Bazı El Nino yılları ılık ve yağışlı fakat bazı El Nino yılları soğuk ve yağışlı geçiyor ama sıcaklık her ne olursa olsun yağış miktar normallerin üzerinde oluyor. Mesela geçen sene kurak bir kış yaşadık çünkü geçen sene La Nina yılıydı. Nedeni ise coğrafyamız üzerinde yüksek bir basınç vardı. El Nino yıllarında üzerimizdeki bu yüksek basıncın yerini alçak basınç alıyor. Alçak basınç da yükselici hava akımları demektir ve meteorolojik anlamda yağış demektir. Bu sene yağış oranlarının bol miktarda olmasını bekliyorum."

Dr. Bozyurt, kuraklığın pençesinde olduğumuzu belirterek, barajlardaki su seviyelerinin giderek azaldığını söyledi. Su yönetiminin önemine dikkat çeken Dr. Bozyurt,

"Suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Su yönetimi kavramını kafamızda bir şekilde oturtmamız ve suyu son derece iktisatlı ve ekonomik kullanmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.