Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), hizmet verdiği her noktaya kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmak için bakım, onarım ve yatırım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Turizmin başkenti Antalya’da, Manavgat İşletme Müdürlüğü’nün görev alanında bulunan Manavgat, Akseki, İbradı ve Serik ilçelerine, 2023 yılı içinde 38 yeni trafo kuran AEDAŞ, 673 aydınlatma, 743 alçak ve orta gerilim direği yatırımı yaptı. Yıl içinde bölgeye alçak ve orta gerilim seviyesinde yaklaşık 161 km’lik şebeke tesisi gerçekleştirildi.

Mahalle mahalle trafo tesisleri yapıldı
Elektrik tüketicilerinin talep ve beklentilerine en iyi şekilde karşılık vermek için, bölgelerin yatırım ihtiyaçlarını önceden belirleyen ve çalışmalarını buna göre yapan AEDAŞ, 2023 yılında Manavgat ilçesindeki trafo ihtiyacı olan mahalleri tek tek belirledi. Bu çerçevede Yaylaemek Mahallesine 16 adet, Çolaklı Mahallesine 9, Side Mahallesine 8, Çeltikçi Mahallesine 5, Beşkonak, Düzağaç ve Gündoğdu Mahallerine 4’er, Ilıca Mahallesine 3, Aşağıpazarcı, Bucakşeyhler, Eskihisar, Karacalar, Oymapınar ve Sorgun Mahallerine 2’şer, Aksaz, Evrenseki, Hatipler, Kavaklı ve Sarılar Mahallerine 1’er adet ilave trafo bölgesi tesisi, şebekenin yenilenmesi ve kapasite artışı yatırımı planlandı. Yıl içinde bu mahallelerdeki toplam 30 trafo tamamlanarak hizmete alındı. 2023 yılında Manavgat İlçesi’ne 581 aydınlatma direği, 278 alçak gerilim gerilim, 203 de orta gerilim direği yatırımı yapılırken bin144 armatür yenilendi. İlçeye tesis edilen yeni şebeke ise 161 km’yi buldu.

2024 yılında da Manavgat ilçesine yatırımlarına devam eden AEDAŞ, ilçe genelinde bin 530 adet yeni aydınlatma direği, 16 km havai alçak gerilim şebekesi, 33 km AG+OG havai şebeke, 64 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 61 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesis edilmesini planladı.

Serik'e tesis edilen yeni trafoların 6 tanesi hizmet vermeye başladı
Bu arada, Manavgat İşletme Müdürlüğü’nün hizmet bölgesi içinde yer alan Serik ilçesinde de, 2023 yılı içinde Belek Mahallesine 4, Akbaş, Dorumlar Mahallesine 3, Burmahancı, Kadriye Mahallerine 2, Bucakköy, Çandır, Eskiyürük, Karıncalı, Zırlankaya Mahallerine 1’er adet ilave trafo bölgesi tesisi, şebekenin yenilenmesi ve kapasite artışı ve yenileme çalışmaları planlandı. Söz konusu trafoların 6’sı devreye girerken diğerlerinin hızla hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor.
AEDAŞ, bu yıl da Serik ilçesi genelinde, 65 adet yeni aydınlatma direği, 22 km AG+OG havai şebeke, 2 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 10 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesis edilmesini planlıyor.

Kaynak: İHA