Reklam

750 Yılı Aşan Gelenek: Yünüm Böğet'in Hikayesi

750 Yılı Aşan Gelenek: Yünüm Böğet'in Hikayesi
07 Eylül 2021 - 13:40 - Güncelleme: 07 Eylül 2021 - 13:42
Reklam
Reklam
Reklam
Burdur'un Tefenni ilçesinin Hasanpaşa beldesinde bu yıl 22’incisi düzenlenen geleneksel Yünüm Böğet (Çoban Bayramı/Koyun Yıkama ve Boyama) etkinlikleri şenlik havasında yapıldı.
TOS TOS İLE HAZIR HALE GETİRİLDİ
Kökleri Orta Asya'ya uzanan, 750 yılı aşkın geçmişi olan tarihi Yünüm Böğet etkinlikleri kapsamında, sürü lideri koyunlar ve koçlar Beydağları'ndaki özel bir taştan elde edilen kırmızı boyayla boyandı. Yöreye has tekerleme ve maniler eşliğinde çoban tarafından boyanan sürü lideri, ''tostos'' denilen deneme koşusuna hazır hale getirildi. 
ŞAFAK VAKTİ YÜNÜM BÖĞET BAŞLADI
Deneme koşusunun ardından sürü liderleri dinlenmeye çekilirken vatandaşlar, günün ilk ışıklarıyla başlayacak yarışı bekledi. 15 koyun sürüsü, şafak vakti çobanların öncülüğünde bögetten (su birikintisi) geçmeye çalıştı. 
RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
Hasanpaşa Köyü'nde her yıl bu zamanlarda küçükbaş hayvanlar, atadan kalma yöntemlerle yıkanarak temizlendi. Sürünün başını çeken koyunlara sürülen boya, ırmağı kırmızıya boyuyor. Aynı anda suya giren yüzlerce koyun renkli görüntüler oluşturdu. Tören havasında geçen etkinliği , köy halkı ve çevredeki illerden gelenler büyük bir keyifle izledi.
İŞTE YÜNÜM BÖĞETİN HİKAYESİ

 

FACEBOOK YORUMLAR